[vc_row][vc_column][vc_column_text]

 فرمیک اسید Formic Acid

ساده‌ترین عضو از خانواده اسید کربوکسیلیک‌ها است. این اسید یک واسطه مهم در سنتز ترکیبات شیمیایی است و به طور طبیعی، به ویژه در برخی از مورچه‌ها یافت می‌شود که نام این اسید نیز از همین موضوع گرفته شده است. در صنعت، اسید فرمیک از متانول تولید می‌شود و به صورت تجاری در محلول‌هایی با غلظت‌های مختلف بین 85 تا 99 درصد وزنی در دسترس هستند. اسید فرمیک غلیظ به آرامی به مونوکسید کربن و آب تجزیه می‌شود و منجر به افزایش فشار در ظرف حاوی آن می شود. به همین دلیل، اسید فرمیک 98٪ در بطری‌های پلاستیکی با درپوش‌های با قابلیت تهویه حمل می‌شود.

تماس پوست یا چشم با مایع یا بخارات غلیظ خطر اصلی کار با اسید فرمیک است. در معرض قرار گرفتن طولانی مدت ممکن است باعث آسیب به کلیه‌ها و یا ایجاد حساسیت‌های پوستی شود.

 

نام گذاری آیوپاک فرمیک اسید متانوئیک اسید
نام‌های دیگر هیدروژن کربوکسیلیک اسید جوهر مورچه
فرمول شیمیایی HCOOH
جرم مولی 46.025g/mol
چگالی 1.220g/cm3
شکل ظاهری مایع دود کننده بی رنگ
انحلال پذیری در آب حلالیت کامل
فرمیک اسید Formic Acid

 

کاربردها:

کاربرد عمده اسید فرمیک به عنوان یک عامل نگهدارنده و ضد باکتری در خوراک دام می‌باشد.

اسید فرمیک اغلب به عنوان جزئی از فاز متحرک در تجزیه و تحلیل کروماتوگرافی مایع با عملکرد بالا با فاز معکوس (RP-HPLC) و تکنیک‌های جداسازی برای جداسازی ماکرومولکول‌های آبگریز، مانند پروتئین‌ها استفاده می‌شود. آن را می توان در پیل‌های سوختی نیز استفاده کرد. اسید فرمیک به دلیل توانایی کاهش لایه‌های اکسیدی، کاربرد بالقوه ای در لحیم کاری دارد.

اسید فرمیک همچنین در برخی عطرهای مصنوعی و به عنوان منعقد کننده نیز در تولید لاستیک ها کاربرد دارد.

ااین اسید به خوبی با آب و بیشتر حلالهای آلی قطبی مخلوط می‌شود. در هیدروکربنها هم تا حدی حل می‌شود. اسید فرمیک در فاز گازی و در هیدروکربن‌ها به صورت دیمرهایی است که با پیوند هیدروژنی به هم متصل شده‌اند. در فاز گازی پیوند هیدروژنی میان مولکولهای اسید فرمیک باعث انحراف از قانون گازهای ایده‌آل می‌شود. اسید فرمیک در حالت مایع و جامد شامل شبکه‌ای نامحدود از مولکولهایی است که با پیوند هیدروژنی به هم متصل هستند. بیشتر خواص اسید فرمیک همانند خواص سایر اسیدهای کربوکسیلیک می‌باشد اما آن نمی‌تواند آسیل کلرید ایجاد کند.

 

علائم هشدار دهنده:

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row parallax=”0″ fx_hover=”cz_image_no_fx” size=”150*150″ css_position=”relative;display: table;margin:0 auto” link_type=”none” sticky_caption=”” smart_fs=”” hide_on_d=”” hide_on_t=”” hide_on_m=”” tilt=”” glare=”0″ scale=”1″ parallax_h=”” parallax_stop=”” mparallax=”0″ id=”cz_66123″ image=”1167″ hover_image=”” css_width=”” link=”” tooltip=”” cz_title=”” sk_css=”” sk_css_tablet=”” sk_css_mobile=”” sk_css_hover=”” svg_bg=”” svg_bg_tablet=”” svg_bg_mobile=”” sk_caption=”” sk_caption_tablet=”” sk_caption_mobile=”” sk_caption_hover=”” sk_brfx=”” anim_delay=”” class=””][vc_column width=”1/5″][cz_image size=”150*150″ css_position=”relative;display: table;margin:0 auto” id=”cz_63571″ image=”1166″][/cz_image][/vc_column][vc_column width=”1/5″][cz_image size=”150*150″ css_position=”relative;display: table;margin:0 auto” id=”cz_66590″ image=”1257″][/cz_image][/vc_column][vc_column width=”1/5″][cz_image size=”150*150″ css_position=”relative;display: table;margin:0 auto” id=”cz_85764″ image=”1169″][/cz_image][/vc_column][vc_column width=”1/5″][/vc_column][vc_column width=”1/5″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][cz_gap][vc_column_text]

اسیدهای آلی

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]