[vc_row][vc_column][vc_column_text]

اسید نیتریک Nitric Acid

یک ترکیب معدنی بسیار خورنده است. این ترکیب بی رنگ است، اما به مرور زمان به دلیل تجزیه به اکسیدهای نیتروژن، به رنگ زرد متمایل می‌شود. اکثر اسید نیتریک موجود در بازار دارای غلظت 68 درصد می‌باشد. به اسید نیتریک غلیظ‌تر از 86 درصد اسید نیتریک دود کننده گفته می‌شود. امروزه در تولید صنعتی اسید نیتریک، آمونیاک به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود ( فرآیند استوالد). اسید نیتریک باید دور از ترکیبات آلی ذخیره شود. چرا که با بسیاری از این ترکیبات واکنش‌های شدید انفجاری می‌دهد. این اسید خورنده و یک اکسید کننده قوی است. خطر عمده ناشی از آن سوختگی‌های شیمیایی ناشی از تجزیه شدن بافت پوست توسط این اسید است. در زمان ریخته شدن اسید بر روی پوست به مدت حداقل 10-15 دقیقه برای جلوگیری از آسیب سوختگی اسیدی با آب فراوان شستشو داده شود.

اسید نیتریک Nitric Acid

اسید نیتریک Nitric Acid
نام گذاری آیوپاک نیتریک اسید
نام‌های دیگر جوهر شوره
فرمول شیمیایی HNO3
جرم مولی 63.01g/mol
چگالی 1.512g/cm3
شکل ظاهری مایع شفاف، بی‌رنگ
انحلال پذیری در آب انحلال پذیر
اسید نیتریک Nitric Acid

کاربردها:

عمده‌ترین کاربرد صنعتی اسید نیتریک برای تولید کودهای نیتروژنی می‌باشد. از دیگر کاربرد‌ها می‌توان به سنتز و نیترودار کردن ترکیبات آلی، تبدیل فلزات به فرم‌های اکسیده و نیتراته، استفاده در تجزیه و تحلیل ترکیبات فلزی توسط ICP-MS ، ICP-AES ، GFAA  وFlame AA، همچنین از اسید نیتریک رقیق (%5 – 5/0) به عنوان یک ترکیب ماتریس برای تعیین محلول‌های ردیابی فلز استفاده می‌شود.

 

علائم هشداردهنده:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/5″][cz_image size=”150*150″ css_position=”relative;display: table;margin:0 auto” id=”cz_11717″ image=”1166″][/cz_image][/vc_column][vc_column width=”1/5″][cz_image size=”150*150″ css_position=”relative;display: table;margin:0 auto” id=”cz_100332″ image=”1168″][/cz_image][/vc_column][vc_column width=”1/5″][cz_image size=”150*150″ css_position=”relative;display: table;margin:0 auto” id=”cz_24415″ image=”1167″][/cz_image][/vc_column][vc_column width=”1/5″][/vc_column][vc_column width=”1/5″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][cz_gap][vc_column_text]هیدروکلریک اسید[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]