[vc_row][vc_column][vc_column_text]

هیدروبرومیک اسید Hydrobromic Acid

هیدروبرومیک اسید Hydrobromic Acid یکی از اسیدهای قوی می‌باشد که  از هیدروکلریک اسید نیز قوی‌تر ولی از هیدرویدیک کمی ضعیفتر است. این اسید از حل کردن هیدروژن برومید (HBr) در آب تشکیل می‌شود. این اسید معمولاً به صورت صنعتی با واکنش برم با گوگرد یا فسفر و آب تهیه می‌شود. همچنین این اسید را می‌توان با اسید سولفوریک رقیق و برومید پتاسیم نیز تولید کرد.

 

نام گذاری آیوپاک هیدروبرومیک اسید
نام‌های دیگر هیدرونیوم بروماید
فرمول شیمیایی HBr
جرم مولی 80.91g/mol
چگالی 1.49g/cm3 (مایع 48%)
شکل ظاهری   مایع بی‌رنگ تا زرد کم‌رنگ
انحلال پذیری در آب 221g/100ml (0˚C) 204g/100ml (15˚C) 130g/100ml (100˚C)
هیدروبرومیک اسید Hydrobromic Acid

کاربرد

هیدروبرومیک اسید عمدتاً برای تولید برمیدهای معدنی به ویژه برمیدهای روی، کلسیم و سدیم استفاده می‌شود. این اسید یک معرف مفید برای تولید ترکیبات ارگانوبرومین است. در واکنش های آلکیلاسیون و استخراج کانی‌های خاص به عنوان کاتالیزور عمل می‌کند. ترکیبات آلی مهم صنعتی تهیه شده از هیدروبرومیک اسید شامل آلیل برومید، و اسید برومواستیک است. همچنین هیدروبرومیک اسید تقریباً منحصر به فرد در فرآیند هیدروهالوژناسیون ضد مارکونیکوف آلکن‌ها عمل می‌کند.

به صورت صنعتی برای تولید انواع برمیدهای غیر آلی مفید و ترکیبات ارگانوبورم، مانند برمید روی، آلیل برومید و اسید بورمو استیک مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین یک ماده متداول در شیمی آلی است که برای اکسیداسیون و کاتالیز استفاده می شود. این ماده شیمیایی مؤثر همچنین در استخراج سنگ معدن فلزی خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

هیدروژن برمید یک اسید بسیار خورنده است که می تواند باعث آسیب شدید بافت شود. استنشاق دودهای تیز آن باعث تحریک و آسیب دیدن چشم ها، غشاهای مخاطی و دستگاه تنفسی می شود.

تماس چشم با این اسید باعث ایجاد سوختگی شدید آن می شود و بلعیدن اسید می تواند باعث آسیب دائمی بافت شود.

علائم هشداردهنده:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row parallax=”0″ fx_hover=”cz_image_no_fx” size=”150*150″ css_position=”relative;display: table;margin:0 auto” link_type=”none” sticky_caption=”” smart_fs=”” hide_on_d=”” hide_on_t=”” hide_on_m=”” tilt=”” glare=”0″ scale=”1″ parallax_h=”” parallax_stop=”” mparallax=”0″ id=”cz_66123″ image=”1167″ hover_image=”” css_width=”” link=”” tooltip=”” cz_title=”” sk_css=”” sk_css_tablet=”” sk_css_mobile=”” sk_css_hover=”” svg_bg=”” svg_bg_tablet=”” svg_bg_mobile=”” sk_caption=”” sk_caption_tablet=”” sk_caption_mobile=”” sk_caption_hover=”” sk_brfx=”” anim_delay=”” class=””][vc_column width=”1/5″][cz_image size=”150*150″ css_position=”relative;display: table;margin:0 auto” id=”cz_99072″ image=”1167″][/cz_image][/vc_column][vc_column width=”1/5″][cz_image size=”150*150″ css_position=”relative;display: table;margin:0 auto” id=”cz_29749″ image=”1166″][/cz_image][/vc_column][vc_column width=”1/5″][/vc_column][vc_column width=”1/5″][/vc_column][vc_column width=”1/5″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][cz_gap][vc_column_text]

هیدرو فلوئوریک اسید

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]