[vc_row][vc_column][vc_column_text]

پتاسیم هیدروکسید Potassium Hydroxide

یک باز معدنی با فرمول KOH می‌باشد. در آب بسیار محلول است و به راحتی رطوبت و دی اکسید کربن را از هوا جذب می‌کند. سدیم هیدروکسید به همراه پتاسیم هیدروکسید از قویترین ترکیبات بازی می‌باشند. هیدروکسید پتاسیم به صورت صنعتی از طریق فرآیند الکترولیز محلول‌های پتاسیم کلرید تولید و معمولاً به صورت پرک (فلکس)، دانه‌ای و بلوک‌های قالبی برای فروش عرضه می‌شود.

هیدروکسید پتاسیم یک ترکیب قلیایی بسیار خورنده است که پروتئین‌ها را در دمای معمولی محیط، تجزیه می‌کند و ممکن است باعث سوختگی شدید شیمیایی شود.

 

نام گذاری آیوپاک پتاسیم هیدروکسید
نام‌های دیگر پتاس پتاس سوزآور
فرمول شیمیایی KOH
جرم مولی 56.11g/mol
چگالی 2.12g/cm3
شکل ظاهری کریستال سفید مات
انحلال پذیری در آب 121g/100ml (25˚C)
پتاسیم هیدروکسید Potassium Hydroxide

 

کاربرد:

KOH و NaOH را می‌توان به جای یکدیگر برای تعدادی از کاربردها استفاده کرد، اگرچه در صنعت، NaOH به دلیل هزینه کمتر آن ترجیح داده می‌شود.

در صنعت، KOH یک کاتالیزور خوب برای فرآیند هیدروترمال گازی شدن به عنوان مثال در صنعت کک سازی می‌باشد.

هیدروکسید پتاسیم پیش ساز سایر ترکیبات پتاسیم مانند نمک‌های پتاسیم کربنات، سیانید، پرمنگنات، فسفات و سیلیکات‌های و … مختلف می‌باشد.

برخلاف سدیم هیدروکسید که در صابون‌های جامداستفاده می‌شود پتاسیم هیدروکسید در تولید صابون‌های مایع کاربرد دارد.

هیدروکسید پتاسیم به عنوان الکترولیت در باتری‌های قلیایی مبتنی بر نیکل-کادمیم، نیکل-هیدروژن و دی اکسید منگنز-روی استفاده می‌شود. هیدروکسید پتاسیم بر هیدروکسید سدیم ترجیح داده می‌شود زیرا محلول‌های آن رسانای بیشتری دارند.

در صنعت چرم سازی به عنوان موبر پوست حیوان استفاده می‌شود.

در صنایع غذایی، هیدروکسید پتاسیم به عنوان عامل کنترل pH و تثبیت کننده مواد غذایی کاربرد دارد.

و چندین کاربرد آزمایشگاهی تخصصی، بافت شناسی، حشره شناسی و … کاربرد دارد.

تخمین زده شده‌است که در سال ۲۰۰۵ بین ۷۰۰٬۰۰۰ تا ۸۰۰٬۰۰۰ تن از آن تولید شده‌است و تقریباً یک صدم مقداری است که سدیم هیدروکسید سالانه تولید می‌شود است. از آن برای تولید صابون مایع و صنایع رنگ و رزین استفاده می‌شود.

 

علائم هشدار دهنده:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row parallax=”0″ fx_hover=”cz_image_no_fx” size=”150*150″ css_position=”relative;display: table;margin:0 auto” link_type=”none” sticky_caption=”” smart_fs=”” hide_on_d=”” hide_on_t=”” hide_on_m=”” tilt=”” glare=”0″ scale=”1″ parallax_h=”” parallax_stop=”” mparallax=”0″ id=”cz_66123″ image=”1167″ hover_image=”” css_width=”” link=”” tooltip=”” cz_title=”” sk_css=”” sk_css_tablet=”” sk_css_mobile=”” sk_css_hover=”” svg_bg=”” svg_bg_tablet=”” svg_bg_mobile=”” sk_caption=”” sk_caption_tablet=”” sk_caption_mobile=”” sk_caption_hover=”” sk_brfx=”” anim_delay=”” class=””][vc_column width=”1/5″][cz_image size=”150*150″ css_position=”relative;display: table;margin:0 auto” id=”cz_13350″ image=”1167″][/cz_image][/vc_column][vc_column width=”1/5″][cz_image size=”150*150″ css_position=”relative;display: table;margin:0 auto” id=”cz_87716″ image=”1166″][/cz_image][/vc_column][vc_column width=”1/5″][/vc_column][vc_column width=”1/5″][/vc_column][vc_column width=”1/5″][/vc_column][/vc_row]